Brad Cathers, MLA for Lake Laberge


Go to content

Brad Cathers
Yukon Party MLA for Lake Laberge


Brad was first elected as Member of the Yukon Legislative Assembly for Lake Laberge in November 4, 2002, and was reelected on October 10, 2006 and again on October 11, 2011.

Brad currently serves as Minister of Justice, Minister for Yukon Development Corporation, and Minister for Yukon Energy Corporation. He is also Government House Leader, a position he was appointed to on May 10, 2016 after serving as Deputy Government House Leader from January 16, 2015 to that date. Mr. Cathers previously served as Government House Leader from December 12, 2005 to August 28, 2009, and from November 5, 2011 to January 16, 2015. Mr. Cathers also sits on the Membersí Services Board, the Standing Committee on Appointments to Major Government Boards and Committees, and the Standing Committee on Rules, Elections and Privileges.

Brad's
previous experience includes serving as Minister of Health and Social Services, Minister of Energy, Mines and Resources, Minister of Community Services, Minister responsible for Yukon Housing Corporation, Minister responsible for Yukon Workers' Compensation Health and Safety Board, Minister responsible for Yukon Liquor Corporation and Yukon Lottery Commission, and Government House Leader. He was first sworn in to Cabinet on December 12, 2005 at the age of 28, becoming the youngest Minister of Health in Canada.

Brad is known for working hard as both an MLA and a Minister, and has a long track record of delivering results for his constituents and the Yukon.

New Ambulances for the Yukon

Brad and his horse

Brad announcing the purchase of two new state-of-the-art ambulances for the Yukon


Back to content | Back to main menu